Thursday, April 27, 2017

ვექტორების შეკრება



გაკვეთილის მთავარი თემა
ვექტორების შეკრება სამკუთხედის  და  პარალეოგრამიის წესით
სწავლების    საპეხური     

მოსწავლეთა პროფილი
19 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
თვალსაჩინო მასალის ვიზუალურად  აღქმა  ხელს შეუწყობს მასალის  უკეთ  გააზრებას და დამახსოვრებას
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
მოსწავლემ ისწავლოს  სხეულზე მოქმედი ძალების შეკრება
წინარე ცოდნა
ვექტორების ცნება  ტოლი ვექტორები
შეფასების საგანი და პროცედურები
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო . სლაიდი

საორგანიზაციო საკითხები 2 წთ.
A ფაზა
თემის გაცნობის შემდეგ ვახდენ წინარე ცოდნის გააქტიურებას აქტივობით მოსწავლე შეძლებს შესწავლილი მასალის „ვექტორების  შეკრება სამკუთხედის და პარალელოგრამის  წესით“ გამოყეებით უკეთ გაერკვეს სხეულის მოძრაობის საკითხებში, ისტის-  გამოყენებით შეძლოს მსჯელობა თუ უნდა შეკრიბოს ვექტორები სამკუთხედის და პარარელოგრამის წესით. გასამეორებელი მასალიდან ‘; არითმეტიკული პროგრესია’ ამოცანების ამოხსნა ხელს შეუწყობს ნებისმიერი წევრის და  ჯამის გამოთვლას  რაც ხელშესხებია და აჭიროა ეკონომიკაში    
B ფაზა                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

უთყუუაქტივობა.  დაფზე გამზადებულია ორი მოსწავლისათვის მასალა გაკვეთილიდან და გასამეორებელიდან ამოცანები. მოსწავლეები დაყოფილია 4 ჯგუფად. .მათ მივცემ ბარათებს. კლასი ასრულებს დავალებას. ჩამობლით ვამოწმებ მათ მუშაობას  და ვეხმარები                                                                                აქტივობა. მოსწავლეთა ცოდნის მობილიზაციით მასწავლებელი  ყურადღებას ამახვილებს პრობლემებზე, მივიწყებული საკითხების ახმარებით გააკეთებს პრეზენტაციას ვექტორების სამკუთხედის და პარალელოგრამის წესით შეკრებაზე.პრობლემურ საკითხებზე მოსწავლეები დაუსვამენ კითხვებს.
ფაზა  ც
აქტივობა  გადაცემული მასალის შეჯამება , დასკვნების    გაკეთება, გამთლიანება,შეფასება.                     
განმავითარებელი
განვიხილავ ამოცანებს.
კლასი.  მოსწავლები ჩართულია.უზრუნველყოფილია აზრის გამოხატვის თანაბარი პირობები.პრეზენტაციისას გამოყოფენ მთავარ საკითხებს. აკეთებენ დასკვნას.იცავენ დროის ლიმიტს. დისციპლინა დამაკმაყოფელია.მიცემა  5 წუთი  გვ. 253  თეორიული ნაწილი.  გვ. 255  2, 4. გასამეორებელი  გვ. 137 3  გვ. 256 ვექტორების სხვაობა.  პრეზენტაციისათვის.

                                                                                               

No comments:

Post a Comment